Bizimle İletişime Geçin

Baba

Gebelikte Sperm Kalitesinin Önemi

Eşinizle birlikte bir hamilelik planlıyorsanız sperm sağlığınız hakkında bazı şeyleri merak ediyor olabilirsiniz. Erkek doğurganlığını etkileyen çeşitli faktörl

Yayınlandı

&

gebelikte-sperm-kalitesinin-onemli

Eşinizle birlikte bir hamilelik planlıyorsanız sperm sağlığınız hakkında bazı şeyleri merak ediyor olabilirsiniz. Erkek doğurganlığını etkileyen çeşitli faktörleri anlayarak başlayabilirsiniz. Sonrasında da sperm kalitesini artmak için gereken adımları düşünebilirsiniz. Sperm sağlığı, spermin miktarı, kalitesi ve hareketleri gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Tek bir boşalma mililitrede 15 milyondan fazla sperm içerir. Bu verilere göre üretilen sperm miktarı önemlidir. Normal sperm yapısında oval baş ve uzun kuyruklar vardır. Bu yapı onların ileriye doğru gitmeleri için uygundur.

sperm-gebelik-erkek

Normal bir sperm yapısı ve miktar olarak fazla üretkenlik size daha büyük bir şans tanır. Bir cinsel ilişki sırasında spermler adeta kadın vücudunda ki yumurtayı işgal etmek ister gibi bir yolculuğa çıkarlar. Bu yolculukta yumurtaya ulaşmak ve nüfuz etmek için hareket etmelidir. Eğer spermlerin yüzde 40’tan fazlası hareket ediyorsa, bu durum en verimli olasılıklardan biridir.

Sperm Kalitesini Etkileyen Faktörler

  • Güvenli Cinsellik: Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (klamidya ve gonore gibi) hem erkekler hem de kadınlar için kısırlığın önde gelen nedenidir. Kendinizi korumak için, cinsel partner sayısını azaltmalı ve kondomla cinsel ilişkiyi her zaman kullanmalısınız veya enfekte olmayan bir partnerle karşılıklı tek eşli bir ilişki içinde kalmalısınız.
  • Sağlıklı Beslenmek: Antioksidan açısından bol bol zengin meyve ve sebzeler yemelisiniz. Bu beslenme yöntemi sperm kalitenizi artırmak için iyileştirmeye yardımcı olabilir. Hem doğrudan sperm kalitesini etkilemekte hem de cinsel ilişki performansını etkileyen bu madde de oldukça önem taşımaktadır.
  • Kilo: Çoğu araştırma kilolu insanların sperm kalitesinin düşük olduğunu ortaya koymaktadır. Diğer maddeler gibi bu madde de hem cinsel sağlık hem de genel sağlık durumunuz için oldukça önem taşımaktadır.
  • Stres ve Gerginlik: Stres cinsel fonksiyon azaltmak ve sperm üretmek için gerekli hormonları etkilemektedir.
  • Sigara, Alkol, Uyuşturucu vb Bağımlılıklar: Sigara içen erkeklerde düşük sperm sayısı olması daha muhtemeldir. Sigara içmek aynı zamanda sperm hareketlerini azaltır ve spermin şekilsiz olmasına neden olabilir. Eğer sigara içiyorsanız, bırakmak için doktorunuza danışın. Fazla alkol tüketimi sperm kalitesini ve miktarını azaltabilir. Eğer alkol içiyorsanız, aşırıya kaçmadan bunu gerçekleştirin. Sigara gibi esrar da sperm hareketini azaltır ve spermin şekilsiz olmasına neden olabilir. Kokain ve eroin gibi yasadışı uyuşturucular da sağlıklı spermi engelleyebilir.

Görüldüğü gibi oldukça basit önlemler, tedbirler ve alışkanlıklar ile sperm kalitesini artırmak oldukça kolay. Hem erkeği hem kadını hem de dünyaya gelecek olan bebeğin sağlığı açısından kolay birkaç tedbir alınmasından zarar gelmeyecektir.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aile

Çiş ve Kaka Renginden Hastalık Analizi

Yayınlandı

&

çiş-kaka-hastalık-analiz

Bebekler doğumundan itibaren ilk 24 saat içinde ilk kakalarını yaparlar bu kaka genellikle siyah renktedir ve buna tıp dilinde “mekonyum” adı verilir. Bebekler anne karnında kaka yapmazlar fakat idrarlarını yaparlar buna bağlı olarak kaka yapma içgüdüsü ve alışkanlığı doğumdan itibaren başlar. Bebeğiniz vücudunda ki olağan dışı durumları konuşarak size aktaramayacağı için bazı işaretler ile bebeğinizin sağlık durumu takip edilmelidir. Bunlardan en önemlisi ise kaka rengidir. Bu yazımızda sizler ile birlikte bebeğinizin kaka renginden hangi anlamlar çıkabileceğini inceleyelim.

Mekonyum: Bebekler ilk kakalarını doğumdan sonraki 24 saat içerisinde yapar. İlk kakanın rengi genellikle siyahtır ve yapışkan bir yapıdadır. Bebeğinizin anne karnında kaldığı süre boyunca bağırsaklarında birikmiş olan bu ilk dışkıya “mekonyum” denir. İlk birkaç gün kakanın rengi koyu renkli olur ancak sonraki günlerde rengi değişmektedir dolayısıyla bu panik yapılacak bir durum değildir.

Sulu Kaka: Bebeğiniz doğumdan sonra ki ilk birkaç gün mekonyum denilen siyah katı kakayı yapar. Ancak bu mekonyum denen dışkıyı attıktan sonra bebeklerinizin kakası sıvılaşmaya başlar. Bebeğiniz, sadece anne sütü ile beslendiği dönemde, kakası sulu ve gevşek hatta partiküllü olabilir. Ancak bebeğiniz sık sık sulu kaka yapıyor ve bu durum 24 saatten daha uzun sürüyorsa doktorunuza başvurabilirsiniz.

Mukusa Benzer Sarı Kaka: Bebeğiniz, devamlı sümüksü sarı bir kaka yapıyorsa bunun sağlık durumu ya da beslenmeyle bağlantılı bir nedeni olabilir. Yenidoğanlarda sümüksü kakanın en çok görülme sebebi inek sütüne olan alerji durumudur. Bebeğiniz sadece anne sütü ile besleniyorsa, bu annenin inek sütü ve inek sütü ürünleri ile beslenmesiyle anneden bebeğe geçebilir. Sümüksü kakanın diğer bir sebebi ise, bebekte oluşan enfeksiyondur. Özellikle bağırsak enfeksiyonları sümüksü sarı kakaya sebep olabilir. Ancak bağırsak enfeksiyonu oluşması durumunda bebeğinizde ateş, kusma gibi durumlar da görülür. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında ise ilaçlara bağlı olarak ilk birkaç gün sümüksü kaka görmek mümkün. Fakat bu durum geçicidir ve endişe edilecek bir konu değildir.

Yeşil Kaka: Anne sütü ile beslenen bebeğinizin kaka rengi altın sarısı olur. Ancak 4. ayını dolduran bebeğinizin karaciğerden bağırsağa dökülen safra salgısının artmasıyla kakası yeşile dönecektir. Eğer bebeğinizin genel sağlık durumu iyiyse kaka renginin yeşile dönmesi olağandır.

Beyaz Kaka: Bebeğinizin kaka renginin beyaz olması beslenme bozukluğundan kaynaklanan bir durumu işaret edebilir. Süt ağırlıklı beslenen bebeklerde beyaz kaka oluşumu görülebilir. Genellikle bebeklerde beyaz kaka oluşumunun sebebi safra kesesi ve karaciğer ile ilgili sorunlardır. Bebeğinizin kakasında görülen beyaz pütürler ise kolik habercisi olabilir. Ayrıca bebeklerde görülen kil rengi kaka da aynı sebeplerden dolayı oluşabilir. Bu gibi bir durumla karşılaştığınız zaman doktorunuza danışabilirsiniz.

Bebeklerin Kaka’sında Kan Görülmesi

Bebek kakasında bazen mukus bazen de hem mukus hem de kan görülmesi, proktokolit adı verilen bir hastalığın habercisi olabilir. Proktokolitler, besin alerjilerine bağlı olarak gelişir ve “alerjik proktokolit” olarak adlandırılır. Bebeğinizin alerjisinin olduğu gıdayı tüketmesi ile kalın bağırsağında iltihap oluşabilir ve bu durum bebeğinizin kakasında mukus ve kan görülmesine sebep olabilir. Bebeğinizin ilk altı ayında görülen ve alerjik bir hastalık olan proktokolite en sık neden olan alerjik gıda ise inek sütüdür. Böyle bir durumla karşılaştığınızda doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Okumaya devam et

Aile

Gebelik ile İlgili Testler

Gebelik ciddi bir karar olmak ile beraber gebelik ve gebelik sürecinde ki sağlık durumu sadece anne ve baba adayı değil, gelecekte dünyaya gelecek olan bebeğin

Yayınlandı

&

gebelik-testleri-testler

Gebelik ciddi bir karar olmak ile beraber gebelik ve gebelik sürecinde ki sağlık durumu sadece anne ve baba adayı değil, gelecekte dünyaya gelecek olan bebeğin de sağlık durumu ile de ilgilidir. Bu yüzden gerek gebelik sürecinde gerek bu kararı vermeden önce anne adayı ve bebeğin sağlığı açısından aksatılmadan kesinlikle yapılması gereken bazı testler vardır. Bu testler aynı zamanda vücudunuzun gebeliğe hazır olup olmadığını da ortaya koymaktadır. Çünkü bu testler, down sendromundan nörolojik problemlere kadar birçok sorunun önceden tespit edilebilmesine olanak tanıyor.

Peki gebelik kararından önce hangi testler yapılmalı ve bu testler neyi ifade ediyor?

gebelik-testleri

1-) Kan Uyuşmazlığı Testi

Gebelik kararından önce yapılması gereken ilk testtir. Kan uyuşmazlığı olarak bilinen test anne ve baba adayının kan gruplarının Rh uyuşmazlığı olarak da bilinir.

Eğer Rh (–) anne ve Rh (+) bir baba çocuk sahibi olursa, ilk bebek Rh+ olduğu takdirde bu bebekte bir sorun olmamaktadır. Ama ilk bebeğin Rh (+) olması annede Rh faktörüne karşı antikorlarının gelişmesine neden olur.  Bu antikorlar ilk gebelikte çok yavaş hızda ve bebeğe geçmeyecek türde olduğundan ilk bebek etkilenmez. İlk gebelikte oluşan bu antikorlar sonraki gebelikte farklı türde olup bebeğe geçebilecek şekilde anne kanında hazır bulunurlar.

İkinci ve sonraki gebeliklerde anne kanına antikor denilen silahlar bebekte Rh + kanı yakalayıp, kırmızı kan hücrelerini yok etmektedirler. Dolayısı ile anne 2. Bebeğe hamile kaldığı zaman ikinci bebek Rh + ise, annedeki silahlar bebek kanına geçtiği andan itibaren Rh + olan kırmızı kan hücrelerini yok etmeye başlayacaktır. Dolayısı ile, anne adayı Rh (–), baba adayı da Rh (+) kan grubuna sahipse ilk gebelikten itibaren bu antikor gelişimini önlemeye yönelik önlem alınmalıdır.

2-) Smear Testi

Rahim ağzı taraması testi olarak bilinir. Rahim ağzında herhangi bir kanser hücresi ya da kansere dönüşme ihtimali olan bir lezyon olup olmadığını anlamak için yapılır. Her kadının en az 2-3 yılda bir yaptırması gereken test, hamilelikten önce de mutlaka yaptırılmalıdır.

3-) Hemogram Testi

Kan sayımı olarak da bilinir. Herhangi bir anemi (kansızlık) durumu olup olmadığına bakmak için yaptırılmalıdır.

4-) Tiroid Testi– Gebelik

Tiroit hormonlarının seviyesinde herhangi bir bozukluk olup olmadığına bakmak için yaptırılan TSH, T3, T4 testleridir. Bu hormonlar gebelikte bebeğin gelişimini etkileyebileceği için özellikle hamilelik öncesinde mutlaka ölçülmelidir.

5-) Hepatit Testleri – Gebelik

Hamilelik sürecini etkileyebilecek bir Hepatit virüsünün bulunup bulunmadığına bakmak için yaptırılır.

Not: Eğer akraba evliliği durumu ya da eşlerden birinde cinsel hastalık geçmişi varsa, genetik hastalıklarla ilgili bazı taramalar da yapılması gerekebilir.

Okumaya devam et

Aile

Riskli Gebelik Nedir?

Yayınlandı

&

riskli-gebelik-nedir

Riskli gebelik; çocuk sahibi olmak isteyen bir annenin gebelik sürecinde yaşadığı olumsuzluklar diyebiliriz. Gebelik insan oğlunun varoluşundan bu yana yaşamında gerçekleşen en doğal süreçtir. Normal bir süreçte cinsel ilişki yaşanır, kadın hamile kalır, bebek oluşur, gelişir sancılar başlar ve sağlıklı bir şekilde bebek dünyaya gelir.

Ancak ne yazık ki her zaman işler bu şekilde yolunda gitmez. Hem anne adayını hem de bebeği etkileyecek bir olumsuzluk söz konusu ise bu durma riskli gebelik denir ve hatta süreç biraz daha zorlu geçebilmektedir. Riskli gebelik söz konusu olduğu zaman anne adayının doğum süreci ile hem kadın doğum uzmanı hem de perinatoloji (riskli gebelik uzmanı) ilgilenir. Perinatologlar, anne ve bebeği riskli dönem denilen doğum öncesi ve doğum sonrası 4 haftalık dönemde takip eder ve süreci yönetirler. Riskli gebelere uygun testleri planlamak ve yapmak perinotologların görevidir. Riskli gebelik her zaman açıkça değil bazen gizli olarak da gelişebilir bu yüzden gebe olan anne adayının sürekli tedavi ve kontrol altında olması gerekmektedir.

riskli-gebelik-nedir

Yüksek Riskli Gebelik Faktörleri Nelerdir?

1-) Gecikmiş Yaş: Normal gebeliklere göre 35 yaşın üzerinde ki anne adaylarının gebeliği riskli denilebilir fakat bu “35 yaşın üzerinde ki gebeler risklidir” demek değil “35 yaşın üzerinde ki gebelikler riskli olabilir” anlamı taşımaktadır.

2-) Tıbbi Geçmiş: Önceden geçirdiğiniz ameliyatlar, sezaryan doğumlar, düşük tecrübesi veya genetik rahatsızlıklar da riskli gebeliğe yol açabilir. Ailenizde veya yakın akraba çevrenizde fetüs darlığı, genetik geçmişi veya düşük yapılma oranları göz önünde bulundurulduğu takdirde doktor kontrolü gerekli olabilmektedir.

3-) Bağımlılıklar: Sigara, alkol, uyuşturucu vb madde bağımlılıkları hem anne adayı hem baba adayı hem de doğacak olan çocuğun sağlığını tehdit eder.

4-) Çoklu Hamilelik: Aynı anda ikiz veya daha çok bebeğe gebe kalan annelerin tekli gebeliğe göre daha çok risk altında olduğu bilinmektedir.

5-) Kronik Rahatsızlıklar: Tansiyon, diyabet, epilepsi gibi kronik rahatsızlıklar da anne adayında bulunması halinde doğmamış olan bebeği ya da doğduktan sonra çocuğu etkileyebilir. Kronik olarak rahatsızlık devam edebilir belki de anne gebelik halindeyken anneye ve bebeğe kalıcı problemler yaşatabilir. Bu yüzden kronik rahatsızlığı olan gebelikler de riskli gebelik olarak tanımlanabilir. Anemi, enfeksiyon gibi kan ile alakalı problemler de hamilelikte riskleri artıran sebeplerdendir.

Riskli Gebelik Dönemi Geçiriyorsam Ne Yapmalıyım?

Eğer hamile kalma kararı aldıysanız gebelikten önce sağlık kontrolünden geçebilirsiniz. Günümüzde sağlık koşulları ve gebeliğe yardımcı takviyeler ve cihazlar mevcut olduğu için riskli gebelik eski tarihlere kıyasla korkulacak bir hal almaktan çıktı. Gebelik öncesi bakım randevuları, bebeğinizin ve sizin sağlığınızı gözlemlemek için yardımcı olacaktır. Duruma bağlı olarak, çeşitli ilaçlar alıp almamanız, doktorunuz tarafından önerilecektir. Hamilelik sırasında, daha fazla folik asit, kalsiyum, demir ve diğer gerekli maddelere ihtiyaç duyarsınız. Günlük gebelik vitaminleri boşluğu doldurmanızı sağlayabilir. Eğer gebelikte diyabet gibi bir sorununuz varsa, ihtiyacınız olabilecek ekstra takviyeler için doktorunuza danışın.

Okumaya devam et

Trendler